
A második héten Gian Pietro Carrogu, klinikai pszichológia doktorandusz volt a vendégünk a Cagliari egyetemről, aki a Metalla and the sea címmel prezentációt tartott. Gian a hazájáról mesélt nekünk, a hagyományaikról és a sziget szépségeiről. Emellett még készített nekünk kóstolóba egy ételt, amit ők szoktak csinálni.
Szardínia egy sziget a Földközi-tengeren, hegyekkel, dombokkal és lélegzetelállító öblökkel, tengerparttal. Gian olyan csodálatos saját fotókat (is) mutatott, hogy az utazásokkal kapcsolatos bakancslistám egy tétellel bővült. A Grotta di Su Mannau egy barlang, amely 8 km hosszú két földalatti folyóval. Emellett csodálatos strandok is vannak a szigeten, például a Portixeddu. Itt található a capo Pecora is, ami Gian elmondása szerint remek túrázó hely.
A történelem során Szardínia többek között állt római, bizánci, föníciai és spanyol uralom alatt is. Napjainkban pedig Olaszország különleges autonómiával rendelkező régiója. Gian érdekességképpen 16-17. századi térképeket is mutatott, amelyek egész pontosak a szigetet illetően.
Mindenféle korból vannak építészeti emlékek a szigeten. Vannak a prenuragikus korszakban sziklába vájt kamrasírok. Ezeket Domus de Janasnak nevezik, ami tündérházakat jelent. Vannak nuraghe-k (magyarul nurágh-komplexumok), amelyek olyan építmények, amelyeket a nuragikus korban (ie. 1900 és 730) között építettek. A leghíresebb ezek közül a Su Nuraxi di Barumini. Időszámításunk előtt 1800 és 1400 között építették a Tombe dei Giganti-kat, ami lefordítva azt jelenti, hogy óriások sírja. A nuragikus korból való a Pozzo Sacre di Santa Christina is, vagyis a Santa Christina-kút. Az ókori karthágóiak és rómaiak korából való a Fluminimaggioréban található Tempio di Antas, vagyis Antas temploma. Ezt a 20. században restaurálták.
Augusztus 15-én van a Ferragosto ünnep, amely munkaszüneti nap és amelyen az ünneplésé, utazásé, pihenésé a főszerep. Emellett minden év telén karnevált is tartanak például Fonniban, ahol a felvonulók beöltöznek, maszkokat húznak. A felvonulók között van például a Mamuthones csoport. Rajtuk kívül más-más csoportok (például a Boes e Merdules vagy a Su Bundu) másfajta maszkokat húznak erre az alkalomra. Ezek a maszkok és viseletek hasonlítanak a busójáráson tapasztaltakhoz.
Érdekes volt hallgatni az előadást, hisz mindig jó többet megtudni egy másik kultúráról!