Speciális igényű hallgatóink sikere a 36. OTDK-n

Az Országos Tudományos Diák Kör logója

A PTE bölcsészei közül többen is elismerésre méltó eredményt értek el a 36. OTDK-n. Gratulálunk mindannyiuknak!

Mégis, hadd legyünk külön büszkék két „saját” hallgatónkra: Oláhné Molnár Ildikóra és Orsós Lizára.

Ildikó 3. helyezést ért el a Pedagógia, pszichológia, andragógia és könyvtártudomány szekcióban.

Témájának címe: Tanulási technikák, a tudás útvonaltervezői – beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő középiskolás diákok vizsgálata. Témavezetője: Prof. Dr. Bernáth László, egyetemi tanár.

Liza ugyanebben a szekcióban, Munkapszichológia tagozaton különdíjas lett.

Témaválasztása: Negatív munkahelyi viselkedések, általános jóllét és lelki ellenálló képesség autóbuszvezetők körében.

Témavezetőjének, Dr. Czibor Andrea, egyetemi adjunktusnak külön köszöni, hogy a kutatása az OTDK-ig jutott.

Lizát egy rövid eszmecsere erejéig kaptuk telefonvégre.

„Sokat utazol tömegközlekedéssel?”

„Igen. Az apukám 27 éve buszsofőrként dolgozik, így egészen kiskoromtól kezdve sokat járok vele buszozni.”

„Ha egy buszvezető stresszfaktorát 1-től 10-es skálán kellene értékelned, mit választanál?”

„Ez egy nagyon komplikált kérdés. Minden kultúrának más és más a beállítottsága. A magyar kultúra maszkulin, és ez a pozíció még inkább az.

A munkahelyi inzultusokat mértem. A buszsofőrök két oldalról is ki vannak téve ennek, egyrészt a kívülről jövőnek az utasok részéről, másrészt a kollégák és a főnökök általinak is. Igyekeztem mindkét aspektusát nézni a dolgoknak, adatgyűjtéssel. Hazai viszonylatban a munkahelyi szférában kevésbé elterjedt a munkahelyi bántalmazásokkal történő foglalkozás.

Szerencsére, a nővérem és az édesapám is benne vannak több szakmai zárt csoportban, – hogy értsed, a nővérem is most szerzett buszvezetői jogosítványt –, így közbenjárásukkal ezekbe a csoportokba tölthettem fel a kérdőívemet. A buszvezetőket ez nagyon érdekelte, mert ritkán kérdezik meg tőlük, hogy vannak. Így tudtak kicsit ventilálni.”

„Szeretnél egyszer buszt vezetni?”

„Persze!”

„Most végzel a tanulmányaiddal? Mik a terveid?”

„Mesterképzésre jelentkeztem Pécsre és Budapestre is, de a bekerülés kétesélyes. Ha nem jön össze, egy évig otthon leszek. Egy kis faluban élek, ahol a helyi újságot írom, riportokat készítek idősekkel hagyományőrző témában. Ez esetben nagyobb intenzitással folytatnám ezt a hobbimat. Meg itt van még a nyelvvizsga is. Meglátjuk, mit hoz a jövő.”

A legjobbakat, őszintén kívánjuk!